Telis tank

Modely bojové techniky
Právě je ned črc 22, 2018 5:47 pm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: BVP 1
PříspěvekNapsal: úte úno 26, 2013 12:47 pm 

Tak abych jen nekecal, představím svoji babičku BVPéčko :wink:

BVP-1
Váha: 15 kg
Délka: 674 mm
Výška: 207 mm
Šířka: 294 mm
Pohon: 2x motor + planetová převodovka z aku-vrtačky 12V
Funkční: Střílení na 12 ran, otáčení věže, odpružený podvozek vinutými pružinami, vložená převodovka v olejové lázni, sklápění předního vlnolamu. Model je schopen překonávat vodní překážky plaváním.

Model je slepen a sešroubován z překližky o síle 1-3 mm. Rohy jsou zalité epoxidem. Vana je vyrobená vodotěsně. Silonová pojezdová kola jsou vodotěsně uložená na vlečných ramenech, které jsou odpružené vinutými tažnými pružinami. Zadní napínací kolo je vodotěsně uloženo na excentru, který umožňuje napínání pásu. Články pásu jsem nechal vyrobit z plastové hmoty obsahující sklo (SILAMID) a vylisované jsou do hliníkové formy. Napínací a vodící kola jsou vysoustružené z černého silonu, první a poslední pojedové kolo a kolo napínací jsou uloženy na ložiskách. Přední hnací kola jsou z duralu, vysoustružené a ručně vypilované do potřebného tvaru. Opět jsou vodotěsně uložena na hřídeli o průměru 8mm, ta je uložena na dvou ložiskách. Jako pohon jsem použil 2 elektromotory z aku-vrtaček, pro každý pás jeden. Využil jsem i planetové převodovky, takže model ma pořádnou páru. Utáhne 125kg naložených na dětské tatře. Jelikož je model úzký,musel jsem vyrobit dvě vložené převodovky aby motory mohly být vedle sebe napříč. Skříň převodovky je vyrobená z duralového plechu o síle 5mm, sešroubována a utěsněna proti unikání oleje. Převodová kola a hřídele jsou ocelová a uložená na ložiskách. Směr pohybu je ovládán přidáním či ubráním "plynu" jednoho nebo druhého motoru. Použil jsem regulátory V4R+ od GM, které se mi výborně osvědčily v modelech. Model zatáčí buď plynule nebo jeden pás je zabržděn a model se točí na místě. V převodové skříni je stálá olejová náplň. Vrchní víka jsou oddělávací, mechanismus otáčení věže je na spodní části vany a skládá se ze šnekového převodu a 6ti voltového motorku vykuchaného z videopřehrávače. Pod věží je zabudován mechanismus střílení na 12 ran na náboje do startovací pistole. Pohon obstarává motor Speed 400, mechanismus je uložen vertikálně a spaliny jsou do hlavně přivedeny trubičkou ohnutou o 90 stupňů. V poklopu řidiče je model vojáka. Olověný akumulátor 12V 7,2Ah živí pohonné motory, reflektory a poziční světla z led diod, přes stabilizátory napětí i otáčení věže a střílecí mechanizmus. Funkční osvětlení pěkně vynikne při jízdě v noci. Model je uzpůsoben na překonávání vodních překážek plaváním, ve vodě se pohybuje pomocí pásů. Model ovládám RC soupravou FUTABA FC 14 8mi kanál, kde je obsazeno 5 kanálů. Překoná stoupání víc jak 45 stupňů a pokud se nezahrabe nebo nepřevrátí tak jede pořád. Stavěl jsem to pouze podle knížky a párkrát sem omrkl a vyfotil bvpéčko ve skutěčné velikosti. Hodně mi při stavbě pomohly letité zkušenosti a rady modeláře p.Františka Lamky.

Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Postupem času jsme v klubu přišli na to, že ideálním podkladem pro stavbu modelu je plastiková stavebnice v měřítku 1:35.
Např.tahle: http://www.ehornet.cz/detail-vyrobku.php?vyrID=68
nebo tato: http://www.modelersite.com/PDF_Fotos/BMP.htm

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina