Telis tank

Modely bojové techniky
Právě je stř úno 21, 2018 12:05 am

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prevodovka do spalováku
PříspěvekNapsal: úte říj 15, 2013 9:01 pm 

Zdravím vás.
Rozhodol som sa si postaviť RC tank. Plán je taký že chcem doňho dať motor s objemom 50 cm3, motor z minibiku. Dá sa povedať že všetko mám premyslené len nieviem prijisť na to ako spravit prevod aby sa dali nezávisle ovládať obidve pásy. Do prevodvky investovať 600 eur nechcem. Keďže na to nemám. A tak som už rozmýšlal nad viacerími spôsobmi. Prvý je nasledovný: Motor by pohánal jednu dlhú osku cez reťaz na obidvoch koncoch by boli remenice. Od pásov by šli tiež 2 osky jedna z ľavého a druha z pravého a tam by boli taktiež remenice. spojilo by sa to klinovými remeňmi ale by sa to našpanovalo tak akby klinák prešmykoval v strede by bolo španovacie koliesko ktoré by španovalo ten remeňa a tým pádom by to poháňalo pás. Problém je v tom že vlastne neviem či by napr. servo malo silu našpanovať ten remeň
Daľší napád je differenciál a pribrzďovať akurát k tomu by som potreboval poradiť že kde sa dá najsť vhodný diferencial alebo kde sa dá kupiť a či by to fungovalo keĎ váha tanku predpokladám že bude okolo 25kg.
Prosím poradte mi. Ďakujem pekne.

Předmět příspěvku: Re: Prevodovka do spalováku
PříspěvekNapsal: stř říj 16, 2013 7:57 am 

Tady je to první řešení s řemeny http://www.youtube.com/watch?v=BWHAfaC-pPg , ale na tanku, který řídí přímo pákami, napínání řemenů servem bude asi problém. Mám to na traktůrku a chce to hodně síly.
Diferenciál v této velikosti asi koupit nepůjde, modelářské jsou malé a ty do sekaček a traktůrků zase velké. Ale není problém ho vyrobit, pokud nechceš kupovat drahá kuželová kola, může být planetový s pastorky. Takový mám na 20kg modelu obrněného Rollsu. Na výrobu stačí soustruh.

PříspěvekNapsal: stř říj 16, 2013 12:05 pm 

Zdravím, možná by to chtělo ještě nějaké info o plánované stavbě........hlavně asi velikost. Diferenciál jde koupit např. na auta 1.8 apod. nebo vyrobit...........ale je to i o tom, kam se to má vejít..........no a ta váha 25kg je komplet tanku?

PříspěvekNapsal: stř říj 16, 2013 6:30 pm 

Tak presnú váhu vam povedaať neviem ale všetko závisí od prevodovky koľko zaberie miesta. Nemám určitú mierku podľa ktorej by som sa riadil. Nuž predpokladám váhu okolo tých 25 kg kedže tak bude zo železného L profilu. A ako by sa dal taký differencial vyrobiť? Nemáte nejaké planiky? Díki

PříspěvekNapsal: čtv říj 17, 2013 5:52 am 

http://www.youtube.com/watch?v=vBm-SzO3ggE

tady i s ukázkou brždění jedné strany
http://www.youtube.com/watch?v=bFceF0CeGFk

a tady např. se dají koupit ozubená kuželová kola

http://shop.retezyolomouc.cz/ozubena-kola-kuzelova

ale jsou i jiní prodejci

PříspěvekNapsal: čtv říj 17, 2013 12:51 pm 

Tady jsem našel ještě nákres s normálnímy čelními koly, tak to mám já. Čelní kola jsou podstatně levnější než kuželová.

Přílohy:
elný-diferenciál.jpg
elný-diferenciál.jpg [ 19.57 KiB | Zobrazeno 6799 krát ]

PříspěvekNapsal: čtv říj 17, 2013 6:23 pm 

ešte ma napadla jedna alternatíva že, na kosačkách s pojazdom je to ako vyriešené, pretože pokiaĽ dobre viem jednou pákou sa ovláda nôž a druhou pojazd.... keby si to tak zoberem tak nôž by bol jeden pás a pojazd by bol druhý.

PříspěvekNapsal: čtv říj 17, 2013 9:23 pm 

fokker píše:
Tady jsem našel ještě nákres s normálnímy čelními koly, tak to mám já. Čelní kola jsou podstatně levnější než kuželová.

Tohle mě celkem zajímá.Nenašel by se lepčí obrázek,aby to pochopil i méně chápavý,jako jsem já?

PříspěvekNapsal: pát říj 18, 2013 8:24 am 

Tohle je jediný, který jsem našel. Každý z těch malých pastorků zabírá do jednoho z velkých kol a současně mezi těmito koly zabírají jeden do druhéno. Těžko se to vysvětluje i kreslí. Našel jsem nějaké fotky, je tu takový diferenciál podstatně větší než můj a s osmi pastorky. Je to z tohoto webu: http://www.volny.cz/jova1/modely/ .

Přílohy:
7.jpg
7.jpg [ 62.92 KiB | Zobrazeno 6817 krát ]
10.jpg
10.jpg [ 77.36 KiB | Zobrazeno 6783 krát ]

PříspěvekNapsal: pát říj 18, 2013 11:45 am 

Díky tohle mi úúúúplně stačí.Pochopil jsem.A ty stránky toho chlapíka taky paráda.Díky.

PříspěvekNapsal: pát říj 18, 2013 2:20 pm 

Já mám tak nějak představu pro Cromwella .. diferenciál za ním bržděná každá hřídel za brzdou čelní oz. kolo za ním spojka a oz kolo na oz kolo hlavní pohoné hřídele na ni retěz kolo ... kolo na rozetu . to čelní kolo za brzdou bude točit hřídelí čelním kolem za ním další spojka a čelní kolo na hlavní pohonou hřídel , takže bych docílil možnosti protiběhu pásů tak jako to měl orig. .. no "jen ty čtyři spojky ",, 2 serva brzdy a 2 serva spojky ,, ale je to zatím jen myšlenka

PříspěvekNapsal: pát říj 18, 2013 5:25 pm 

No chlapci taky mě něco takového s tím diferákem napadlo a ten motor z minibiku by taky nebyl špatný,pokud by do toho vlezla ještě zpátečka.Jinak odkaz na převodovku s diferákem tady dal tuším čížan: http://tanks.linite.com/gearbox_part2.html
Zatím jsem jí moc nepochopil,asi to bude tím,že jsem to jenom prohlížel a umím jenom cesky :( .

PříspěvekNapsal: pát říj 18, 2013 6:20 pm 

já tam tu zpátečku mám , odpojíš spojky za diferenciálem a sepneš spojky na vedlejší hřídele, brzdy zústávají pořád na hlavních poloosách od diferenciálu, jen se ta či ona strana bude točit obráceně ,a budeš mít možnost ji přibrzdit. je to jen má myšlenk
aa zkušení v oboru at me kdyžtak opraví dík

PříspěvekNapsal: ned říj 20, 2013 8:06 pm 

Měl bych ještě dotaz, jaký materiál používáte na brzdy. Kotouč je z laminátu, to je na fotkách vidět, tlačí ho nějaký excentr (ocel, mosaz?), ale z čeho je ten protikus (destička)? Uvažuju o gumovém špalíku z kola, ale aby ta brzda nebyla moc ostrá. Z čeho to máte vy?

PříspěvekNapsal: ned říj 20, 2013 8:10 pm 

dac píše:
No chlapci taky mě něco takového s tím diferákem napadlo a ten motor z minibiku by taky nebyl špatný,pokud by do toho vlezla ještě zpátečka.Jinak odkaz na převodovku s diferákem tady dal tuším čížan: http://tanks.linite.com/gearbox_part2.html
Zatím jsem jí moc nepochopil,asi to bude tím,že jsem to jenom prohlížel a umím jenom cesky :( .

Taky jsem to nějak nepobral. Pracuju na převodovce s diferákem, ale těch koleček tam budu mít proti této převodovce tak půlku. :D

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina